Mateřská škola Trhanov

O školce

Naše mateřská škola je dvoutřídní a navštěvují ji děti z obcí Trhanov, Chodov, Pec pod Čerchovem, v případě volné kapacity i děti z jiných obcí. Škola se nachází na křižovatce v centru obce. Jedná se o zrekonstruovanou budovu bývalé základní školy. Máme zde dvě třídy, ložnici, sociální zařízení pro každou třídu samostatné, dvě šatny, kabinet, ředitelnu, kuchyni, sklad a samostatnou školní jídelnu. K budově patří velká školní zahrada. Celá budova školky je průběžně esteticky upravována a vyzdobována dětskými pracemi a nápady všech zaměstnanců. Snažíme se, aby se v ní dětem ale i rodičům líbilo.

Naše projekty

„Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky “

projektNaše mateřská škola se od září 2019 zapojila do projektu České obce sokolské, která má rozvíjet sportovní všestranost.

Cílem je zapojit co nejvíce dětí do pohybových a rozumových aktivit. Plněním úkolů děti samy získávají samolepky, které si lepí do svých sešítků.

"Koukají na nás správně?"

Naše mateřská škola se opětovně zapojila do projektu preventivního vyšetření zraku předškolních dětí - "Koukají na nás správně?", který  společnost Prima Vizus, o.p.s. mateřským školám nabízí.

leták_Ileták II

zde ke stažení

Na naší mateřské škole jsme se společně se všemi učitelkami domluvily na tom, že se při práci s dětmi více zaměříme na psaný text a mluvené slovo tím podporujeme rozvoj čtenářské pregramotnosti (příprava na ZŠ)

Rozvoj čtenářské pregramotnsti.

Čtenářská pregramotnost je považována za jednu z nejdůležitějších gramotností, neboť nám umožňuje další vzdělávání a získávání nových dovedností, znalostí a zkušeností. A hlavní aktivitou ve školce, kterou podporujeme je zaujetí pro psané a čtené slovo, vtažení dětí do děje a porozumět tomu, co jsme slyšeli.

Předškolní vzdělávání zahrnuje budování vztahu ke knihám, porozumění textu, rozvoj mluvené řeči, grafomotorická cvičení, aktivní naslouchání a podporuje pravolevou orientaci. U dětí se rozvíjí slovní zásoba a sluchová paměť.

J. Pierre: "Čtenářská pregramotnost je vztah čtenáře k psanému slovu"

Rozvíjení motoriky u dětí (Od běhání z kopce ke správnému psaní)

Děti mají dnes čím dál méně pohybu a jejich tělo dostatek prostoru, jak procvičovat motoriku. Horší fyzická kondice má dopady i na grafomotoriku a na základní školu vstupují děti s potížemi s pasním a kreslením. Je potřeba děti motoivovat k pohybu v předškolním věku, kdy se rády přirozeně hýbou. později už je těžší je pro pohyb nadchnout.

Proto se s dětmi snažíme chodit co nejvíce ven a to skoro za každého počasí. Děti potřebují přirozenou chůzi, běh, běh kolem překážek a přes překážky, podlézání, přelézání, lezení, skákání, přeskakování, ručkování atd. To vše za různých podmínek v různém terénu.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Svátek má Marek